Moczka
Autor: polly Data: 20 grudnia 2008, 13:53 Komentarze (18) »
Moczka to wigilijne danie na słodko pojawiające się na śląskim stole. To prawdziwe bogactwo bakalii i aromatycznych przypraw. Wypróbuj nasz przepis.
Składniki:
- pół gotowego piernika do moczki (najlepiej kupić od piekarza),
- słoik kompotu ze śliwek (1 l),
- słoik kompotu truskawkowego (1 l),
- słoik kompotu z agrestu (1 l),
- 1 cytryna,
- paczka orzechów włoskich,
- paczka rodzynek,
- paczka suszonych śliwek,
- paczka migdałów,
- paczka suszonych moreli,
- paczka suszonych fig,
- ½ kostki masła,
- 2 łyżki mąki pszennej,
Przygotowanie:
Przygotować bardzo duży garnek (większy niż na zupę). Piernik pokroić w kostkę, wrzucić do garnka napełnionego do połowy wodą i rozpuszczać ok. 2h od czasu do czasu mieszając. Zagotować i mieszać do momentu uzyskania klarownego połączenia. Dodać cukier do smaku.
Cały czas gotując na małym ogniu dodajemy po kolei: kompot ze śliwek (owoce przecieramy), kompot z truskawek (owoce przecieramy) i kompot z agrestu (owoce całe). Następnie dodajemy pokrojone w drobne kawałki orzechy włoskie, suszone morele (wcześniej opłukane ciepłą wodą), figi, migdały, suszone śliwki (opłukane wodą), rodzynki oraz sok z całej cytryny. Doprowadzamy do zagotowania cały czas mieszając.
Na koniec przygotowujemy zasmażkę.
Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę, wymieszać i smażyć aż do uzyskania złotego koloru. Następnie zalać małą ilością zimnej wody i zagotować. Następnie wlać do Moczki, wymieszać i zagotować. Moczkę najlepiej podawać następnego dnia. Na Śląsku pijemy ją całe święta na zimno, jako deser, ale można spróbować trochę ją podgrzać. Jeżeli Moczka na drugi dzień za bardzo zgęstnieje dodać wody.
60 min
30 min
Zobacz więcej o: moczka, dania na słodko, kuchnia śląska, Wigilia
Podobne przepisy:
-
Omlet piankowy na słodko lub na ostro
-
Twój chleb na wielkanocnym stole (na zakwasie lub na drożdżach)
-
Sos ziołowy do dań z grilla Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy
-
Wieprzowina na słodko-kwaśno
-
Surówka z selera na słodko
-
Aromatyczna, aksamitna zupa grzybowa – na co dzień i na święta!
-
Słodkie ciasto na tartę. Krok po kroku
-
Pierogi z serem na słodko
hej jako rodowita ślązaczka radzę dodać czekolady i do gorącej jeszcze moczki rzeby się rozpuściła i pokruszyć już do zimnej , dodaje to smaku moczce
Moja ciocia mieszkająca na śląsku, zawsze na święta przysyła do mojej babci piernik do moczki, nie wyobrażam sobie świąt bez tej słodkiej zupy
cale zycie robie i lubie moczke, dodaje ze piernik zalewa sie nie woda tylko ciemnym piwem dla dzieci
Witam. Czy moglby mi ktos doradzic jaki piernik ma byc do taj moczki. Ja kupiłam piernik staropolski, on jest z dodatkiem marmolady i nie wiem czy taki sie nada.
Z gory dziekuje i Wesolych Swiat
Na Śląsku w sklepach dostępny jest specjalny piernik do moczki. Nie jest on z marmoladą. Ma być to zwyczajny ciemny piernik. Ale ponieważ jest to potrawa na słodko, a raczej taki zupa-deser, to obecność marmolady nie powinna być przeszkodą w przygotowaniu jej.
Nie wyobrazam sobie Wigilii bez moczki...Jej glownym skladnikiem jest piernik rybny! Pomimo nazwy jest on slodki i z ryba nie ma nic wspolnego... Zalewamy go ciemnym piwem,dodajemy pol kostki masla bakalie wg uznania i kompot ze slwek
) Smacznych i rodzinnych Swiat!
No cóż, jeśli ktoś nie mieszko na Ślonsku to jo radza do moczki użyć normalnych pierniczkow - mogom być lukrowane albo w słodki czekoladzie - ważne żeby ich nie było za mało. Jo ażeby moczka była bardzi aromatyczno dodaja na poczontku gożdziki i gałka muszkatołowo. ŻYCZA MIŁYCH I ZDROWYCH ŚWIONT .
Muszę wypróbować bo jeszcze nigdy tego nie jadłem
nie ma nic lepszego jak moczka na swieta jdalem ja w dziecinstwie ze smakiem jak ja mama gatowala a zteraz to zona gotuje tez wysmienita a w kazdej slaskiej rodzinie i nie tylko powinna bys moczka na wigilijnym stole
Wszystko mi pasuje w tyj moczce ino niy maka i kompot truskawkowy,a brakuje mi gozdzikow,,,,,,marchewki selera i pasternaku oczywiscie potartych,ale kozdy mo swoj smak.
uwielbiam!!!! niepowtarzalny smak Świąt
Brak w tych przepisach wywaru z pasternaku i przypraw korzennych.Moczka z dodatkiem piwa szybciej "geruje".U nas na Podhalu robimy garnek 10 l.a i tak braknie bo sasiedzi i znajomi musza dostac po"krauzie"Smakuje tez gorolom.
Moczka wdg przepisu mojej teściowej jest najlepsza! Gotuję pół godziny pokrojone w drobną kostke
asternak (który oprócz piernika jest podstawa smacznej moczki),seler, marchewkę. Pod koniec gotowania, na dziesięć minut wrzucam bakalie: śliwki suszone,morele, gruszki, jabłka, figi,obrane całe migdały. Dodaję wczesniej rozmoczony w ciemnym piwie piernik.Następnie masło, sok z cytryny Może być bez soku. Mieszam. Powinna miec konsystencę gęstej śmietany. Wystudzić. Nabiera smaku po kilku godzinach. Nastepnego dnia smakuje jeszcze lepiej. Mozna spożywać na zimno i na ciepło. Przechowywać w lodówce.
Ja w tym roku robie pierwszy raz moczke ale nie zapomnialam tego smaku choc juz 7lat nie jadlam jej. Pamietam ze mama dodawala zawszezamiast wody piwo karmelowe i kompot z owocow,dodawala gorzka czekolade. Wcinalismy na superzimno i TYLKO na gesto-jak lody. Pozdrawiam
To musi być pyszne. Niestety nigdy jeszcze tego nie jadłam, ponieważ mieszkam na Suwalszczyźnie.
Moczka to wg tradycji ...bakaliowy deser a nie zupa marchwiowo-kompotowo-jarzynowa !!
podstawa moczki to piernik , ciemne slodkie piwo i gora bakalii !!!! a nie warzyw i zastępczych kompotow
Wtedy mozna to nazwać moczką --
seler pastwne rosliny i marchewki i takie tam zachowajcie na inne czasy ...
Zamiast piwa można dodać cole
Moczka na święta to podstawa
Nie daję warzyw, masła i nie robię zasmażki. Dzięki temu, że daję dużo piernika, moczka jest gęsta sama w sobie (zupy moczkowej nie lubimy). Cukru też nie trzeba, bo kompoty są słodkie. Może nie jest to tradycyjna śląska moczka, ale jakże pyszna! Tylko piernik, kompoty, owoce, bakalie, czekolada.
Zaloguj się aby dodać recenzję